MERMER

Mermer, piyasadaki en dayanıklı ve esnek doğal taşlardan biridir. Taşların en zarif ve lükslerindendir; güzelliği nesiller boyu sürecek.

Bu özelliklerinden dolayı yüzyıllardır sanatta, mimaride ve inşaatta kullanılmaktadır.

KULLANIM ALANLARI

Mermer, zamansız zarafeti ve dayanıklılığı ile her mekanda kendine yer bulabilmektedir. Hem iç hem de dış mekanlarda, süs eşyaları, tezgahlar, duvarlar ve döşemeler, fuayeler, barlar, masalar, duşlar, pencereler, kaplamalar vb. Mermerin teknik ve estetik özelliklerinin kullanılacağı mekana uygun olması ve doğru değerlendirilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. İç mekan kullanımı için- Lekelenmesini ve çizilmesini önlemek için mermere su itici ve leke tutmaz ürünler uygulamanızı öneririz. Özellikle taş mutfak tezgahı veya yemek masası olarak kullanılıyorsa, tedavi her yıl tekrarlanmalıdır. Dış mekan kullanımı için - yüzeyi sağlamlaştıran su itici bir ürünle işlem görmelidir. Süslemeler - dekoratif objeler, heykeller, süs taşları vb.

AVANTAJLARI

Eşsiz karakterinin yanı sıra, dayanıklılık, kullanım çok yönlülüğü, renk veya damarların çeşitliliği, geniş yüzey yelpazesi mermerin sunduğu birçok nitelikten başka şeylerdir. dayanıklılık; Mermer, tüm doğal taşlar arasında en dayanıklı olanlardan biridir. Antik mimaride en çok kullanılan malzemelerden biri olmasının en büyük sebebi budur. Isıya ve ateşe dayanıklı; Mermer yüzeyinde yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve daha yüksek sıcaklıklarda soğuk kalabilir. Geniş renk paleti: mermer, en saf beyazlardan en yoğun siyahlara kadar geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur.

YÜZEY TİPİ

Mermer, şartlar ne olursa olsun güzelliğini ve dokusunu koruduğu için hem iç hem de dış mekan için en uygun taşlardan biridir. Ancak mermer yüzeyinin korunması için işlem görmesi gerekmektedir. Aşağıdakiler dahil birkaç farklı seçenek vardır:
• Cilalı Mermer - çok parlak yansıtıcı bir yüzey için. Cila, mermerdeki renkleri ortaya çıkarır. Genellikle ıslak olduklarında uykulu olma eğilimleri nedeniyle dış mermer döşeme olarak önerilmez.
• Honlanmış Mermer - pürüzsüz mattan açık parlaklığa kadar bir yüzey için. Genellikle iç zeminler ve mutfak tezgahları için kullanılır.
• Fırçalanmış Mermer - doğal, dokulu, rustik bir görünüm için. Bu, dış mekanlarda kullanılan ancak iç mekanlarda da kullanılabilen popüler bir kaplamadır.
• Eskitme Mermer – aşınmış bir görünüm için. Bu, mermeri çizilmelere karşı daha az hassas hale getiren kaba bir dokuya sahiptir.
Kumlanmış Mermer - pürüzlü bir doku için. Bu, dış mekan ve banyolar için uygun kaymaz bir yüzey oluşturur.

BAKIM VE TEMİZLİK

Arzu edilen niteliklerini korumak için, mermeri ilk kurulduğunda ve ardından koruyucu bariyeri korumak için yılda bir kez yeniden mühürlemek önemlidir.
Mermer bakımı ve bakımı düzenli olarak temizlemeyi içerir. Asitli temizleyiciler ve sirke veya limonlu temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bunlar mermer yüzeyleri aşındırabilir ve lekeleyebilir. Mermer için tasarlanmış pH nötr temizleyici kullanın. Bu ürünleri yüzeyde kullanmadan önce üreticinin tavsiyelerini dikkatlice okuyunuz.
Özellikle inatçı lekelerde kullanılmadıkça ovalama fırçaları kullanmaktan kaçının. Temizlemek için yumuşak pamuklu bir bez kullanın.